You are here

ВЕСИЋ И ВУКИЋЕВИЋ ПОТПИСАЛИ ЗАЈЕДНИЧКО ПИСМО ЕК О ПРУЗИ БЕОГРАД - БАР

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије Горан Весић и министарка саобраћаја Црне Горе Маја Вукићевић потписали су данас у Београду Заједничко писмо Европској комисији (ЕК) о прузи Београд - Бар.

Тај документ је потписан након састанка Весића са потпредседником Владе Црне Горе Милуном Зоговићем и министарком Вукићевић у Палати Србија.

Весић је новинарима казао да је за Србију јако важна регионална сарадња, али да је  најважнија сарадња са Црном Гором, јер, како је нагласио, сарађујемо са браћом и сестрама.

“Ово писмо које смо данас потписали говори о томе да ће две земље заједнички наступити пред Европском комисијом и тражити средства из овог додатног фонда за развој Западног Балкана за реконструкцију пруге између Београда и Бара, јер је то  наша заједничка пруга", рекао је Весић.

Он је нагласио да је веома важно да Србија и Црна Гора сарађују на инфраструктурним пројектима и да наступају заједно како би показали да је и у једној и другој држави ово приоритет.

“Ми желимо да се кроз план раста Западног Балкана финансира пруга између Београда и Бара. За нас у Србији то је најприоритетнија пруга. После тога долази пруга између Брестовца и Прешева до Скопља", рекао је Весић.

Према његовим речима, пруга између Београда и Бара је данас можда једна од најзахтевнијих пруга која је икада изграђена у Европи.

Весић је додао да је са потпредседником Владе Црне Горе Милуном Зоговићем и министарком саобраћаја Мајом Вукићевић разговарао и о завршетку изградње ауто-пута ка Црној Гори, односно да се заједнички наступи и да покушају да пронађу партнера који би градио српских 108 километара и црногорски 50 километара, додавши да се тако ради са Владом Северне Македоније за железничку пругу.

“Сигуран сам да ћемо тако дати додатни импулс изградњи овог ауто-пута који је важан за обе земље и за народе и за људе и за грађане који живе и у Србији и у Црној Гори", рекао је Весић.

Он је додао да је током састанка било речи и о Контроли летења Србије и Црне Горе СМАТС-у, тачније о томе да се измени оснивачки акт те заједничке компаније.

“Ми смо отворени за наставак сарадње и по питању заједничких граничних прелаза како бисмо скратили бар за пола, или бар смањили време за пола чекања, јер ће уместо два прегледа бити један и онима који користе путеве биће омогућено да брже функционишу", рекао је Весић.

Истовремено, Весић је захвалио колегиници Вукићевић и на томе што је гласала у Савету Европе против чланства такозваног Косова у овој организацији.

“Она је за нас хероина и увек ће то бити. Посебно смо јој захвални на томе и желим да зна, да памтимо њен чин и да то ми никада нећемо заборавити, јер Србија памти оне који се заиста боре и оне који учине нешто за нас", рекао је он.

Весић је истакао да Србија и Црна Гора морају да сарађују, помажу једни друге и да заједнички раде за добро обе земље и народа, јер само уколико су и Србија и Црна Гора економски развијене, тада ће бити добро и људима који живе у једној и другој држави.

“Оно што сам ја сигуран, то је да нас, без обзира што живимо у две државе, судбина није раздвојила, уосталом, ако буде неко икада примљен са Западног Балкана у Европску унију, то ће бити прво Србија и Црна Гора, и то је нешто што ће вам рећи свако и у Бриселу", истакао је Весић.

Потпредседник Владе Црне Горе Милун Зоговић рекао је да је ово прва делегација државе Црне Горе која долази у званичну посету  Србији након реконструкције 44 Владе Црне Горе.

“Надамо се да након неких тензичних момената у међусобним односима државе Црна Горе и Србије сада долазимо до једног амбијента где ће се односи између наше две братске државе вратити у своје природне оквире, у складу са оним што је наше историјско, духовно и културно наслеђе", рекао је он.

Зоговић је навео да је то управо и циљ данашњег доласка у Београд и да је прво што су урадили то да су заједнички отишли и положили венце на спомен обележје у Алеји Великана сердар Јанку Вукотићу.

“На тај начин ставили смо свима до знања да негујемо слободарску традицију Мојковачке битке, која је на најбољи начин овековечила међусобне братске односе Србије и Црне Горе", рекао је он.

И потпредседник Владе Црне Горе, рекао је да је данашњи састанак две делегације био успешан и да се на њему разговарало о капиталним пројектима који су у функцији свих грађана, како Србије тако и Црне Горе, а у циљу побољшања и развитка економија и прогреса обе земље.

Министарка саобраћаја Црне Горе Маја Вукићевић рекла је да је данашњи састанак био само први у низу који ће се одржати у наредном периоду најављујући и конкретне акције како би у блиској будућности стигле добре вести за грађане обе земље.

“Разговарали смо о пројекту ауто-пута Бар - Београд који треба још боље да повеже две земље, али важна је и реконструкција пруге Бар Београд и зато смо потписали заједничко писмо. Повезивање је важно због бољег протока роба и услуга. Надам се да ће се наша сарадња интензивирати у будућности и да ће односи владе Црне Горе и Србије у будућности бити све бољи", рекла је она.