You are here

МИНИСТАР ВЕСИЋ ПРИСУСТВОВАО ОТВАРАЊУ ГАЛЕРИЈE РУКОТВОРИНА ЕТНО МРЕЖЕ У ЗИНДАН КАПИЈИ НА БЕОГРАДСКОЈ ТВРЂАВИ

У Зиндан капији на Калемегдану данас су Етно мрежа и НАЛЕД свечано отворили изложбено-продајну галерију Етно мреже, у присуству министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горана Весића.

Етно мрежу чине произвођачи рукотворина из целе Србије, чији је циљ очување традиционалног наслеђа кроз оспособљавање и економско оснаживање жена и младих.

Министар Весић је истакао да је управо зато и важно да Етно мрежа буде на Калемегдану, јер је ту историја Београда.     

"Важно је и због тога јер је ово једно од три најпосећенија места када је реч о страним туристима у Београду, што значи да ће они сада имати прилику да се упознају и да купе нешто од онога што је аутентична српска народна радиност", рекао је Весић.            

Додао је да се уз помоћ партнера из Канаде, Европске уније, САД, Норвешке, Словачке чији амбасадори у Београду су такође присуствовали отварању галерије, заједнички промовише лепота нашег континента. Позвао је све који су у могућности да се настави са обнављањем Београдске тврђаве.  

"Она је драгуљ Београда и Влада Србије би са градом Београдом требало да ради, како би се Београдска тврђава потпуно обновила", нагласио је министар.

Извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић је истакла да је намера ове организације да се овај простор стави на туристичку мапу града и увеже са туристичким водичима и агенцијама.    

"Циљ нам је да неке групе туриста који долазе у Београд и на Калемегдан посете наш простор јер ми нудимо аутентичан производ рађен руком", рекла је она.                

Додала је и да је план да се шири сарадња са институцијама и установама града Београда и да се за децу и младе омогуће радионице које ће помоћи да се очува наше наслеђе кроз преношење знања на генерације које долазе.     

Изразила је наду да ће Етно мрежа ове године добити своје место у Ложионици која се реконструише и постаје креативни хаб Београда и Србије.

"Верујемо да наше културно наслеђе, поред оваквог простора, заслужује излог у Кнез Михаиловој улици јер верујемо да лепоте и богатство нашег наслеђа заслужују да се нађу у централној градској зони у простору који може да прими и велике државне делегације и стране званичнике на понос свих нас, који су за развој грађана Србије", истакла је она.               

На помоћи у отварању галерије захвалила је Амбасади Канаде у Србији, УСАИД-у и Европској унији, а посебно министру грађевинарства саобраћаја и инфраструктуре Горану Весићу који је својевремено као заменик градоначелника Београда помогао да се нађе простор за излагање етно рукотворина Србије.    

Амбасадор Канаде у Србији Џајлз Норман је истакао да без подршке Владе Србије и града Београда не би било ове галерије као места на коме вредне и креативне жене и млади могу да покажу своје рукотворине.