You are here

ВЕСИЋ СА ЕВРОПСКИМ КООРДИНАТОРОМ ЗА НОВИ КОРИДОР ЗАПАДНИ БАЛКАН – ИСТОЧНИ МЕДИТЕРАН

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић разговарао је данас у Влади Србије са координатором ЕУ за нови коридор Западни Балкан – Источни Медитеран Маријан-Жаном Маринескуом.

Министар Весић је представио планове и пројекте саобраћајног повезивања са суседним земљама, што је, како је истакао, од посебног значаја за Србију.

Нагласио је да је важно што је први пут у историји ЕУ донета одлука да земље које нису чланице Уније, а налазе се на на новим и постојећим европским транспортним коридорима имају иста права као чланице ЕУ и могу да користе финансијска средства ЕУ.

Навео је да је за Србију посебно значајно повезивање железницом, али да не занемарује ни остале видове транспорта – друмски, авио и водни саобраћај.

Када је реч о железничком повезивању, Весић је рекао да ће 24. новембра бити пуштена у саобраћај брза пруга до Суботице, па ће Србија бити добро повезана са Мађарском, која ће своју деоницу пруге, од границе до Будимпеште, завршити до краја наредне године.

Указао је да следеће године почињу радови на појединим деоницама нове брзе пруге Београд – Ниш, дуге 230 километара, за брзину од 200 километара на сат, као и да ће бити готови радови на деоници од Ниша до Брестовца, те да остаје 135 километара пруге у Србији и још 50 километара кроз Северну Македонију, како би брзом железницом било спојено и Скопље.

За ту намену, Србија и Северна Македоније заједнички траже средства од ЕУ.

Весић је навео да и Грчка ради пројекат брзе пруге од Солуна до македонске границе и обнавља пругу од Солуна до Атине. Након тога, требало би да буде изграђена деоница пруге од Скопља до грчке границе, како би био комплетиран 1.521 километар брзе пруге од Будимпеште до Атине.

Када је реч о изградњи брзе пруге према Загребу и Љубљани, Весић је рекао да Србија има пројекат за обнову деонице пруге Београд – Шид, али да је потребно да се Хрватска изјасни да ли је заинтересована за тај пројекат. Додао је да је и Италија заинтересована да настави брзу пругу од Венеције ка Љубљани.

Навео је да ће Србија и Црна Гора заједно пред ЕК тражити средства за обнову пруге Београд - Бар, као и да ће уз недавно одобрење Председништа БиХ, Србија и БиХ ући у заједнички пројекат обнове пруге Београд – Сарајево.

Када је реч о повезивању са Румунијом, Весић је набројао да се ради пројекат за обнову пруге ка Вршцу и румунској граници као и да ће се на захтев председника, обновити банатска пруга, од Панчева до Суботице, са проширењем од око 30 километара, ка Кининди и румунској граници.

Такође, навео је да је у правцу ка Бугарској, у току обнова пруге Ниш – Димитровград, а да се размишља и о прузи која ће спојити две луке – Прахово и Видин, о ћему ће се разговарати са бугарским партнерима.

Додао је да постоји идеја, изнета на недавном састанку са турским министром саобраћаја, о изградњи брзе пруге од Ниша до бугарске границе, која би ишла ка Софији и даље према граници са Турском и даље до Истанбула.

Када је реч о друмском саобраћају, Весић је рекао да Србија ка БиХ, за сада, гради једну брзу саобраћајницу и један ауто-пут, да се гради ауто-пут у правцу Црне Горе и да ће и за тај пут, као и за пругу, две земље радити заједно.

Указао је да се гради и брза саобраћајница од Бачког брега до румунске границе, што ће бити најбржа веза грађана Румуније за Мађарском и западном Европом.

Пренео је саговорнику да је Србија у последњих 10 година изградила чак 468 километара ауто-путева и брзих саобраћајница, а да је у плану да се изгради још 642 километара.

"Градимо велику мрежу ауто-путева за повезивање са суседима. Сваки нови пут доводи нове инвеститоре и значи привредни развој земље", рекао је министар Весић.

Истакао је и да Србија придаје значај водном саобраћају, да је започела обнова неколико важних лука, уз констатацију да Дунав пружа велике могућности за развој водног транспорта.

Указао је да је српска национална авио-компанија „Ер Србија“ постала најјачи регионални превозник, те да се очекује да годину заврши са осам милиона превезених путника.

Координатор ЕУ за нови коридор Маријан-Жан Маринеску истакао је да је импресивно све што је Србија до сада урадила у погледу саобраћајног повезивања у региону.

"Импресивно је све што радите у области саобраћаја. Принцип повезивања држава је добар и важан, посебно за земљу попут Србије, имајући у виду велики број суседних земаља са којима дели границу",  рекао је Маринеску и пружио подршку реализацији пројеката.