Реконструкција и доградња ППВ Бресје у Алексинцу
Град Алексинац
Реконструкција и доградња ППВ Бресје у Алексинцу
ЈКП ”Водовод” Алексинац
МГСИ – Република Србија, KfW
ЈВ Градитељ НС – Хигра – Морава ИН
Немачко-српска билатерална сарадња:
У оквиру немачко-српске билатералне сарадње, кроз KfW програм „Програм водоснабдевања, пречишћавања отпадних вода и канализације у градовима средње величине у Србији“, обезбеђује се значајна подршка модернизацији и изградњи водоводне и канализационе инфраструктуре.
Циљ програма је да допринесе ефикасном коришћењу водних ресурса, обезбеђивању одговарајућег квалитета и количине пијаће воде за становништво и привреду, као и да кроз управљање отпадним водама допринесе заштити животне средине.
Од почетка реализације програма обезбеђена је техничка и институциона подршка за више од 20 градова у Србији са укупно 1,6 милиона становника кроз пет засебних програма, од чега је преко 245 појединачних инвестиционих пројеката у потпуности завршено или је рализација у току. Од укупног броја компанија ангажованих на рализацији пројеката, 85% су домаће компаније. Програм током свог трајања такође доприноси унапређењу пословања, прати резултате и оцењује одрживост пословања комуналних предузећа која учествују у пројекту.
Реконструкција фабрике воде Бресје у Алексинцу представља најзначајнији пројекат за град/општину јер се овом реконструкцијом/доградњом фабрика воде које је пуштена у рад почетком 80. година прошлог века у потпуности модернизује увођењем новог система филтрације воде (ЛЕОПОЛД филтери јединствени у овом делу Европе), као и увођењем система за озонизацију воде који ће осигурати несметани рад фабрике воде у наредним деценијама у пуном капацитету од 330 л/с.
2.824.957,08 ЕУР (вредност окончане ситуације 3.254.178, 94 мил ЕУР)
18. 12. 2017.
1. 5. 2019. (завршени радови, извршена примопредаја објекта)
Активности везано за издавање употребне дозволе:
· Комисија за технички преглед извршила је увид у постојећу документацију и дали су следећи списак недостатака: 1. Сагласили смо се да би Изјава инвеститора, надзора и извођача, којом се констатује да приликом извођења радова што се тиче технологије није дошло до одступања од ПЗИ, могла да се користи у смислу да је уграђена сва опрема предвиђена по ПЗИ. Овде сада треба направити изузетак и неко од представниика Инвеститора, Надзора и Извођача да констатује да из одређених разлога није уграђена, а предвиђена, следећа опрема : - лабораторијска опрема под тачком 4 предмера - опрема за теренска мерења под тачком 5 из предмера - хоризонтални заштитни контејнер за резервоар хлора под тачком 7.1. из предмера 2. Што се тиче квалитета испоручене опреме, атеста и радова недостаје: - извештај овлашћене лабораторије о квалитету испоручене пешчане испуне и антрацита - извештај овлашћене лабораторије о финалном испитивању пречишћене воде која се испоручује у мрежу - Извештај о испитивању пречишћене воде из лагуне и муља, као и -одређивање места одлагања муља - атести за: опрему за неутрализацију воде (тачка 1 предмера), опрему за дозирање полиелектролита (тачка 2 предмера), опрему за процесна мерења (тачка 6 предмера), опрема за дезинфекцију хлором (тачка 7 предмера) -гарантни листови за наведену испоручену опрему 3. Треба доставити: - Записник о функционалној проби постројења и - Записник о обуци радника за руковање уграђеном опремом потписано од стране свих учесника у обуци . Попуњавање документације очекује се до 29.10.2019. Истог дана предвиђено је хидраулично испитивање за максимално оптерећење од 330 л / сец. Очекивано време за добијање готовог извештаја о техничком пријему објекта је kraj октобра 2019. године. |
Планиране активности Консултант ће наставити да прати и да на недељној бази извештава надлежно министарство о напретку у процесу прибављања употребне дозволе.
|