You are here

Изградња обилазнице око Ужица

Носилац пројекта: 

Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре

Назив пројекта: 

Изградња обилазнице око Ужица

Инвеститор: 

Јавно предузеће „Путеви Србије”

Извођач: 

Power China

Пројектант: 

Институт за путеве

Значај пројекта: 

Изградња будуће обилазнице представља нову везу између државног пута IБ реда бр.28 (Ужице-Златибор) и државног пута IБ реда бр.23 (Ужице – Кадињача - Бајина Башта).

Статус пројекта: 

У току је  је  израда ПГД-а, Завршено је извођење геотехничких истражних радова за мост на Ђетињи и остатку трасе за потребе ПГД-а. Завршени су  радови на изради приступног пута ка мосту преко реке Ђетиње. Укупна физичка реализација износи око 16,2%

Вредност инвестиције: 

Процењена вредност 63,6 милиона евра

Извор финансирања: 

инансирања: Буџет РС

Опис пројекта: 
  • Обилазница је категорије двотрачног пута, укупне дужине 4,85 km, са  најзначајнијим и најкомплекснијим објектом лучним мостом преко реке Ђетиње   дужине од око 265 m. Рачунска брина је 60 km/h.  Укупна дужина  обилазнице износи око  4,85 km.
  • Од мостовских конструкција планирана је изградња:   6 мостова и 2 надвожњака укупне дужине око 840 m, од којих је најзначајнији мост преко реке Ђетиње дужине од око 265 m и који ће у складу са конфигурацијом терена, специфичности фундирања, избором типа конструкције (лучни мост висине преко 40 метара) представљати веома сложен грађевински подухват. Од три понуђена идејна решења за мост преко реке Ђетиње, одабрано је варијантно решење  класичног лучног моста.Потпорни зидови укупне дужине око 1,6 km;
  • Планиране су две површинске раскрснице Сињевац и Волујац и једна денивелисана раскрсница петља Сурдук којом се планирају  везе са Ужицем и правцем према Златибору на локалитету отвореног старог каменолома са врло стрмим нагибом приступних саобраћајница и израдом галерије.
  • Конфигурација, нивелете и подужни нагиб су  условиле веће усеке и насипе и потпорне конструкције. Планирана је заштита и измештање 23 електроенергетских инсталација и већег броја телекомуникационих инсталација. Генерално, траса је проведена усецима, засецима и насипима, врло променљивих висина. Обзиром на врло стрм нагиб терена и локалну велику одводњивост на траси евидентирано је неколико веома озбиљних клизишта која су у складу са ИДР-ом превазиђена израдом мостовких конструкција најбезбеднијег провођења  трасе.